Hvorfor?Vi har alle fått det med oss.
En ung gutt på 17 år tar til våpen, kjører til skolen han går på og butikker i byen, tar livet av mange tilfeldige og uskyldige før han tar sitt eget liv (eller ble skutt; her opererer man under tvil). Skolemassakrer har siden Colombine blitt noe vi føler kommer oftere og oftere, men som overrasker oss hver gang. Spørsmålet som alltid melder seg i etterkant er: Hvorfor?
Man søker å finne årsak for slike hendelser. Slikt er naturlig. Da kan man være villig til å gå til hva vedkommendes hovedaktivitet var og tillegge dette skylden. Det fortelles Tim Kretschmer spilte mye skytespill, deriblant Counter-Strike. Ergo må det ha vært dette som trigget ham til å skyte. Andre skolemassakre-gjerningsmenn har jo
også spilt skytespill, så da må det jo være noe i det.
Eller er det virkelig så enkelt? Er det virkelig slik at tv-spill avler vold? Så hard og brutal vold at de som spiller blir følelsesløse vesener som kan tillate seg å gjøre hva som helst?
Litt statistikkLa oss se på en tendens her. De fleste skolemassakrer vi har hørt om, har skjedd i USA, Tyskland og nylig også i Finland. Unge gutter i disse landene spiller mye spill, det er sant. Det samme gjør også unge gutter i land som Norge og Japan. Hvordan kan det da ha seg at ingen av dem klikker i vater og plaffer rundt på skolene sine? Norge kan man kanskje forstå, så lite land som vi er. Men japanere er antakeligvis det mest dataspillende folket i verden. Hvordan er det med drap utført med skytevåpen der?
I 2007: 20. I 2006: 2. Det er tall totalt for Japan for et helt år.
Hvordan kan dette ha seg? Er ikke japanske gutter like glad i å spille skytespill som amerikanere? Jo, mye tyder på det. Hvorfor går da ikke japanske gutter mer amok? Kan det kanskje ha noe med tilgjengeligheten på skytevåpen å gjøre? Våpenkulturen?
Nå skal det jo sies at drapstragedier kan foregå på andre måter. I fjor opplevde japanerne en slik i Tokyo-bydelen Akihabara, hvor en 25-årig mann kjørte en varebil inn i en folkemengde, for så å ta en kniv og stikke vilt rundt seg (se
her og
her).
Sosiale utskuddMen tilbake til saken, nemlig skolemassakrer. Kan man si at det er så enkelt at en enkeltfaktor er det som utløser tragediene? Eller ligger det noe mer bak? Et mer komplekst bilde, kanskje?
Knivmannen i Akihabara, Kretschmers i Tyskland og Saari i Finland - samt andre skoledrapsmenn - ser ut til å ha mer til felles: De virker alle til å ha hatt en følelse av mislykkethet. Følelsen av å ikke strekke til. Å ikke tilfredsstille samfunnets krav til en. Å være et utskudd i venneflokken, skolegården, arbeidsplassen. Å ikke være populær nok blant jevnaldrede og det andre kjønn. Hva med disse faktorene? Kan de ha spilt inn?
Et annet spørsmål er hva som kommer først: Sank disse guttene inn i spillenes isolerte verden fordi de allerede var utskudd, eller ble de utskudd fordi de sank hen til isolasjon? For i den grad disse guttene har spilt spill, så har det vært på et overdrevet nivå og nærmest tvangsmessig nivå. Hvis det nå var slik at de falt hen til spill fordi de var sosiale utskudd, burde man ikke da ha sett dem? Hjulpet dem? Tatt tak i dem, vært en venn for dem, vist dem kjærlighet?
En faktor ved spill er at de gir mestringsfølelse. Om man er dårlig til alt annet her i verden, kan man ofte finne mestringens gode følelse i spill. Om man i tillegg spiller onlinespill, får man ofte ros for sin gode innsats. Burde man ikke da hjulpet de som har et avhengighetsproblem på dette området med å finne en egenskap de mestrer i den virkelige verden også?
Andre mediaMange påstår at spill har en veldig høy påvirkningsfaktor. Til det vil jeg si: Ja, selvsagt har de det. Men gjelder dette spill mer enn andre media? Hva med film? Tegneserier? Litteratur? Internett? Musikk? Nyheter?
Alle impulser vi mottar fra verden, påvirker oss i en eller annen grad. Spørsmålet blir så: Hvordan velger vi å tolke dem, og hvordan velger vi å respondere dem? Fordi man etterhvert får en større verdensforståelse, bedre tolkningsrammer og flere egenskaper til å forholde seg til ting på, har vi aldersgrenser innenfor film og spill. Hvorfor? Jo, fordi en seksåring vil ha en helt annen forståelse av et krigsspill/-film enn en 16-åring. Han har lært seg å respondere til inntrykkene spillet/filmen gir.
Vold er ikke noe positivt i utgangspunktet. Men det er en integrert del av vår verden. Det er nå tross alt slik mennesket oppfører seg. I formidlingen av historier om mennesker man vil skal oppfattes som reelle og virkelige, tar man derfor i bruk vold som virkemiddel. Spørsmålet er hvordan dette blir behandlet. Gladvold er ingen tjent med.
Men også noe som dagligdags som nyheter er i bunn og grunn fylt av vold. Folk reagerer også forskjellig på historier om krig, ødeleggelser, seksuell utnyttelse, massakrer osv. Noen blir helt emosjonelle av selv den minste beretning, andre igjen blir helt apatiske. Det er naturlig at reaksjonene er forskjellige, fordi mennesker er forskjellige.
AvslutningEr dataspill en avgjørende, utløsende faktor for slike tragedier som man har sett i Tyskland, USA og Finland? Høyst tvilsomt. Hvis det var tilfelle, hadde vesentlig flere vært i faresonen for å bli drapsmenn (meg selv inkludert). Kan det være en bidragsgivende faktor? Kanskje, i likhet med andre medier og samfunnsfaktorer. Har sosiale forhold og ens eget selvbilde i forhold til samfunnet noe å si? Antakeligvis er det her vi må gå for å finne hovedårsakene. Hvis det så er tilfelle, er det ikke da vår oppgave å hjelpe dem?
Jeg vet dette vil høres sykt og avskyelig ut for mange, men det er tider da jeg kan ha medfølelse i slike saker. Ikke bare med ofrene og de etterlatte, men også for drapsmennene. Det har vært tider i min egen oppvekst hvor jeg har følt meg utenfor, mindreverdig og ikke verdt andres oppmerksomhet, vennskap eller respekt. Men jeg har vært heldig. Jeg har hatt noen gode, normale venner. Jeg har felt utenfor det virtuelle livet hvor jeg har mestringsfølelse. Og jeg har en stor Gud som elsker meg høyere enn noen på jord kan, og vært så heldig at jeg har fått vite dette og tatt det til meg. Hvis ikke dette var på plass, hvem kan si hva slags menneske jeg hadde vært idag, eller hvor i verden jeg hadde vært.
Mennesker blir ofte skremt av menneskelig grusomhet. Kanskje fordi vi alle er en del av menneskeheten, og vet at det kunne vært en selv om forholdene hadde vært tilstede?
PS: Som noen kanskje har klart å lese mellom linjene, så er dette et tema som engasjerer meg. Dette er ikke bare en blogpost jeg skriver for å forsvare min egen spilling eller lignende, men noe som jeg føler er viktig å snakke om og diskutere. En annen tendens er at når engasjementet øker, bærer ofte strukturen i posten preg av det. Det siste føler jeg det er på sin plass å beklage.