De som fulgte med på kommentarfeltene på denne blogen for litt over en måned siden, fikk kanskje med seg diskusjonen som gikk vedrørende medievold. Her uttalte jeg hvordan skildringen av en realistisk verden kan være nødvendig for å skape en realistisk historie og spill. Jeg sier kan, for i dag publiserte Gamer.no en knakende god artikkel angående bruk av vold, rus og fyord i produksjonen av såkalte voksenspill.Saken tar for seg det dårlige salget av spillet GTA: Chinatown Wars til DS. De som har fulgt halvveis godt med i spilltimen kjenner til GTA-navnet, og vet at spillserien er forbundet med elementer som enkelt gir spillene høyeste aldersgrense. Men produsenten Rockstar mener at deres nyeste spill til DS er det første hardcore voksenspillet til konsollen. Gamer.no-skribenten stiller derimot spørsmålet ved om bruken av vold, rus, sex og fyll er nødvendig for å lage et voksenspill, og trekker frem flere andre spill til DS som lett kan klassifiseres som sofistikerte spill med en voksen stil. Disse spillene har lavere aldersgrense pga deres manglende bruk av virkemidlene GTA flittig tar i bruk, men å klassifisere dem som barnespill blir likevel ravende feil.
Beskjeden fra Gamer.no er klar: Hvis GTA: Chinatown Wars selger dårlig, så lag voksenspill uten GTAs råe stil. For det fungerer utmerket. Og jeg nikker samtykkende.
Dagens artikkel er dermed anbefalt.

6 comments:
Jeg liker godt skillet Guanio gjør mellom «ikke barnevennlig» og «voksen».
Jeg også:-) Bare for å statuere det med et eksempel: Et voldsspill som MadWorld faller absolutt under klassifikasjonen "ikke barnevennlig." Men "voksen" vil jeg likevel ikke klassifisere spillet som. Til det virker konseptet altfor pubertalt og gladvoldsk. Og gladvold er jeg sjelden fan av.
Nei, voksent er det nok ikke. Men det betyr ikke at jeg ikke har lyst til å prøve det likevel. Gladvold kan være så mangt, og i enkelte former kan det faktisk være underholdende.
Tom og Jerry, anyone?
Absolutt. Er det noe Tom og Jerry har lært oss, så er det at gladvold er gøy. For ikke å snakke om deres parodiske ekvivalent, Itchy and Scrachy.
Ja uff, de er ikke like barnevennlige. =P
Og Happy tree friends..?
Legg inn en kommentar